Skip to content

117 Birchwood DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block7203
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,196
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,000
55%
Improvement Value:$124,800
45%
Total Assessment$279,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,284+3.0%
2024$10,951+3.1%
2023$10,618+1.4%
2022$10,473+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 12454, Page 190Recorded8/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1942