Skip to content

29 Elmwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1939

Last Sale Date
Nov 22, 1994

Property Information

Block6603
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,811
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,000
47%
Improvement Value:$158,100
53%
Total Assessment$296,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,942+3.0%
2024$11,589+3.1%
2023$11,237+1.4%
2022$11,083+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939