Skip to content

13 Elmwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1933

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jan 18, 2018

Property Information

Block6603
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,200
57%
Improvement Value:$122,400
43%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,599+3.0%
2024$11,257+3.1%
2023$10,914+1.4%
2022$10,765+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,000

To:

Sq Ft1,605DeedBook 20180, Page 8284

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,605DeedBook 12532, Page 6113Recorded1/6/2015

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6231, Page 573

Property Built

Built

Year Built: 1933