Skip to content

15 Elmwood AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1939

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block6603
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,598
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
36%
Improvement Value:$200,900
64%
Total Assessment$313,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,660+3.0%
2024$12,286+3.1%
2023$11,913+1.4%
2022$11,749+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft1,731DeedBook 12559, Page 8881

Property Built

Built

Year Built: 1939