Skip to content

29-31 Tremont AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1939

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jul 3, 2010

Property Information

Block6604
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,000
51%
Improvement Value:$197,800
49%
Total Assessment$403,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,285+3.0%
2024$15,805+3.1%
2023$15,324+1.4%
2022$15,114+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,680DeedBook 12285, Page 6399

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5716, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1939