Skip to content

179 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Oct 3, 2011

Property Information

Block8101
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2SS 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,800
39%
Improvement Value:$217,000
61%
Total Assessment$353,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,269+3.0%
2024$13,848+3.1%
2023$13,427+1.4%
2022$13,243+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 12331, Page 6679

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 6309, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 1946