Skip to content

13-15 Harvard StreetBelleville, NJ 07109

Built 1963

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Mar 13, 2007

Property Information

Block6606
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF2BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,782
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$143,100
39%
Improvement Value:$225,200
61%
Total Assessment$368,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,854+3.0%
2024$14,415+3.1%
2023$13,977+1.4%
2022$13,785+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft1,782DeedBook 12043, Page 845

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5574, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1963