Skip to content

92 Emmet StreetBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block5006
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description1SF1BG 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,900
35%
Improvement Value:$257,800
65%
Total Assessment$397,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,039+3.0%
2024$15,566+3.1%
2023$15,093+1.4%
2022$14,886+18.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12396, Page 3785

Property Built

Built

Year Built: 1955