Skip to content

45 Clinton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Jun 28, 2022

Property Information

Block6702
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,100
33%
Improvement Value:$233,500
67%
Total Assessment$347,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,019+20.0%
2024$11,679+3.1%
2023$11,324+1.4%
2022$11,169+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 20220, Page 71918

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 12331, Page 2826

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5962, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1927