Skip to content

46-48 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2005

Property Information

Block6703
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,924
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,500
24%
Improvement Value:$365,400
76%
Total Assessment$477,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,274+3.0%
2024$18,705+3.1%
2023$18,136+1.4%
2022$17,888+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1999