Skip to content

243 William StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block6703
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,270
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,100
25%
Improvement Value:$341,200
75%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,241+3.0%
2024$17,703+3.1%
2023$17,165+1.4%
2022$16,930+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft3,270DeedBook 20211, Page 26809

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft3,270DeedBook 20210, Page 5654Recorded1/15/2021

Property Built

Built

Year Built: 1922