Skip to content

75 Clinton StreetBelleville, NJ 07109

Built 1902

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 24, 2014

Property Information

Block6705
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,353
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
47%
Improvement Value:$124,400
53%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,469+3.0%
2024$9,190+3.1%
2023$8,911+1.4%
2022$8,789+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft1,413DeedBook 12480, Page 4306

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,353DeedBook 12466, Page 7250Recorded11/4/2013

Property Built

Built

Year Built: 1902