Skip to content

126 Cortlandt StreetBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Jun 7, 1991

Property Information

Block9401
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,900
38%
Improvement Value:$106,900
62%
Total Assessment$171,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,929+3.0%
2024$6,724+3.1%
2023$6,520+1.4%
2022$6,430+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5172, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1897