Skip to content

76 Van Houten PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1921

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block6803
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
51%
Improvement Value:$128,800
49%
Total Assessment$265,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,708+3.0%
2024$10,392+3.1%
2023$10,076+1.4%
2022$9,938+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,376DeedBook 20230, Page 70421

Property Built

Built

Year Built: 1921