Skip to content

108 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1914

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block7004
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,375
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,600
36%
Improvement Value:$176,800
64%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,067+3.0%
2024$10,740+30.1%
2023$8,258+1.4%
2022$8,145+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,375DeedBook 20220, Page 55448

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,375DeedBook 20200, Page 5271Recorded1/15/2020

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,375DeedBook 20190, Page 49729Recorded5/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1914