Skip to content

1 Lloyd PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 25, 2001

Property Information

Block6803
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SB2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,500
36%
Improvement Value:$235,600
64%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,926+3.0%
2024$14,486+3.1%
2023$14,045+1.4%
2022$13,853+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,980DeedBook 5820, Page 482

Property Built

Built

Year Built: 1954