Skip to content

23 Hornblower AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 14, 1999

Property Information

Block6804
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$91,700
45%
Improvement Value:$110,500
55%
Total Assessment$202,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155+3.0%
2024$7,914+3.1%
2023$7,673+1.4%
2022$7,568+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,302DeedBook 5671, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1897