Skip to content

221 Holmes StreetBelleville, NJ 07109

Built 1978

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 3, 2011

Property Information

Block6901
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SS1GS 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,687
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,100
42%
Improvement Value:$167,800
58%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,732+3.0%
2024$11,386+3.1%
2023$11,040+1.4%
2022$10,888+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 6110, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1978