Skip to content

280 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block6902
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$119,100
47%
Improvement Value:$134,300
53%
Total Assessment$253,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,220+3.0%
2024$9,918+3.1%
2023$9,617+1.4%
2022$9,485+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,416DeedBook 6052, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1929