Skip to content

264 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1915

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block6902
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class17
Description2SB 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,300
52%
Improvement Value:$159,000
48%
Total Assessment$331,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,361+3.0%
2024$12,967+3.1%
2023$12,573+1.4%
2022$12,401+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 6155, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1915