Skip to content

91 Rossmore PlaceBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block6904
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,400
38%
Improvement Value:$217,800
62%
Total Assessment$351,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,164+3.0%
2024$13,746+3.1%
2023$13,328+1.4%
2022$13,145+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,416DeedBook 20190, Page 53386

Property Built

Built

Year Built: 1927