Skip to content

278 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1924

Last Sale Price
$133,900
Last Sale Date
Feb 11, 1998

Property Information

Block7001
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,957
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,200
39%
Improvement Value:$187,700
61%
Total Assessment$308,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,458+3.0%
2024$12,090+3.1%
2023$11,723+1.4%
2022$11,562+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$133,900

To:

Sq Ft1,957DeedBook 5527, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1924