Skip to content

22-24 Oak StreetBelleville, NJ 07109

Built 1909

Last Sale Date
Mar 4, 2015

Property Information

Block7002
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,762
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
45%
Improvement Value:$164,900
55%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,095+3.0%
2024$11,738+3.1%
2023$11,381+1.4%
2022$11,225+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1909