Skip to content

10 Oak StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jul 9, 1999

Property Information

Block7002
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,500
40%
Improvement Value:$138,300
60%
Total Assessment$230,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,308+3.0%
2024$9,034+3.1%
2023$8,759+1.4%
2022$8,639+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 5630, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1922