Skip to content

31 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 14, 2016

Property Information

Block7003
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
45%
Improvement Value:$165,100
55%
Total Assessment$300,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,103+3.0%
2024$11,746+3.1%
2023$11,389+1.4%
2022$11,233+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,522DeedBook 20160, Page 83150

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 12269, Page 2966

Property Built

Built

Year Built: 1887