Skip to content

266 Hornblower AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Date
Sep 16, 2016

Property Information

Block7003
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
33%
Improvement Value:$229,200
67%
Total Assessment$342,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,797+3.0%
2024$13,390+3.1%
2023$12,983+1.4%
2022$12,805+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$297,000
DeedBook 6046, Page 753

Property Built

Built

Year Built: 1912