Skip to content

25 Linden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Nov 21, 2013

Property Information

Block7003
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,157
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
31%
Improvement Value:$205,900
69%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,034+3.0%
2024$11,679+3.1%
2023$11,324+1.4%
2022$11,169+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922