Skip to content

17 Linden Avenue(Block 7003 Lot 32)Belleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block7003
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2SF 1/2 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,217
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,300
37%
Improvement Value:$78,600
63%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,037+3.0%
2024$4,889-48.4%
2023$9,480+1.4%
2022$9,350+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922