Skip to content

278 Hornblower AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1906

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block7003
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
51%
Improvement Value:$128,100
49%
Total Assessment$263,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,611+3.0%
2024$10,298+3.1%
2023$9,985+1.4%
2022$9,848+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,264DeedBook 20181, Page 10078

Property Built

Built

Year Built: 1906