Skip to content

115 Tappan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2021

Property Information

Block7004
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,857
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
34%
Improvement Value:$227,200
66%
Total Assessment$341,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,785+3.0%
2024$13,378+3.1%
2023$12,971+1.4%
2022$12,794+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12420, Page 2458

Property Built

Built

Year Built: 1929