Skip to content

95 Tappan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1935

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 24, 1993

Property Information

Block7004
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
33%
Improvement Value:$224,300
67%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,599+3.0%
2024$13,198+3.1%
2023$12,797+1.4%
2022$12,621+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft2,888DeedBook 5288, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 1935