Skip to content

82 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1909

Last Sale Date
Oct 9, 2007

Property Information

Block7006
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class45
Description2SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
35%
Improvement Value:$258,000
65%
Total Assessment$394,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,668+3.1%
2024$15,199+3.2%
2023$14,729+1.4%
2022$14,524+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909