Skip to content

158 Holmes StreetBelleville, NJ 07109

Built 1892

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
May 12, 1993

Property Information

Block7804
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page78

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,672
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,900
52%
Improvement Value:$140,800
48%
Total Assessment$290,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,724+3.0%
2024$11,378+3.1%
2023$11,032+1.4%
2022$10,881+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,672DeedBook 5260, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1892