Skip to content

693 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Date
Jan 14, 2005

Property Information

Block704
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,282
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
51%
Improvement Value:$120,300
49%
Total Assessment$245,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,917+3.0%
2024$9,625+3.1%
2023$9,332+1.4%
2022$9,204+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$204,900
DeedBook 5919, Page 260

Property Built

Built

Year Built: 1927