Skip to content

707 Belleville AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 30, 2011

Property Information

Block704
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage868
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
49%
Improvement Value:$128,800
51%
Total Assessment$254,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,260+3.0%
2024$9,957+3.1%
2023$9,654+1.4%
2022$9,522+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft868DeedBook 12320, Page 9382

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5384, Page 619

Property Built

Built

Year Built: 1952