Skip to content

3 Stevens RoadBelleville, NJ 07109

Built 1964

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Oct 16, 2015

Property Information

Block704
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,500
55%
Improvement Value:$140,000
45%
Total Assessment$309,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,482+3.0%
2024$12,114+3.1%
2023$11,746+1.4%
2022$11,585+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,144DeedBook 20150, Page 86614

Property Built

Built

Year Built: 1964