Skip to content

138 Overlook AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block7101
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2SSF1G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,681
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,600
29%
Improvement Value:$274,600
71%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,696+3.0%
2024$15,233+3.1%
2023$14,770+1.4%
2022$14,568+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5142, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1922