Skip to content

39 Malone AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2005

Property Information

Block7904
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,681
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
38%
Improvement Value:$223,800
62%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,470+3.0%
2024$14,043+3.1%
2023$13,616+1.4%
2022$13,430+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 6013, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1922