Skip to content

228 Greylock ParkwayBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 27, 1996

Property Information

Block8103
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,611
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,500
39%
Improvement Value:$205,500
61%
Total Assessment$336,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,551+3.0%
2024$13,151+3.1%
2023$12,751+1.4%
2022$12,576+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922