Skip to content

544-548 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$232,500
Last Sale Date
Oct 26, 1999

Property Information

Block7103
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description3S2A 3STORE+2AP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,828
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
34%
Improvement Value:$376,300
66%
Total Assessment$571,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,041+3.0%
2024$22,361+3.1%
2023$21,681+1.4%
2022$21,384+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$232,500

To:

Sq Ft5,828DeedBook 5655, Page 620

Property Built

Built

Year Built: 1917