Skip to content

350 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1911

Last Sale Price
$200
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block7104
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class47
Description2SF2G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,543
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,900
26%
Improvement Value:$250,200
74%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,636+3.0%
2024$13,233+3.1%
2023$12,831+1.4%
2022$12,655+5.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$200

To:

Sq Ft2,543DeedBook 20230, Page 49861

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 20160, Page 49866Recorded6/16/2016

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 12564, Page 3312Recorded7/13/2015

Property Sale

Sale
$556,881

From:

To:

Sq Ft2,402DeedBook 12561, Page 8069Recorded6/26/2015

Property Sale

Sale
$354,900
DeedBook 6124, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1911