Skip to content

162 Birchwood DriveBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 24, 1998

Property Information

Block7301
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,200
49%
Improvement Value:$153,700
51%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,256+3.0%
2024$11,895+3.1%
2023$11,533+1.4%
2022$11,375+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,636DeedBook 5542, Page 558

Property Built

Built

Year Built: 1942