Skip to content

111 White Oak TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 20, 1992

Property Information

Block7301
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,500
49%
Improvement Value:$172,100
51%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,535+3.0%
2024$13,135+3.1%
2023$12,736+1.4%
2022$12,562+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,564DeedBook 5298, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1942