Skip to content

164 Bremond StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Oct 19, 2000

Property Information

Block8102
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description2SS1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,644
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,600
54%
Improvement Value:$139,000
46%
Total Assessment$302,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,204+3.0%
2024$11,844+3.1%
2023$11,484+1.4%
2022$11,326+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

To:

Sq Ft1,644DeedBook 5731, Page 377

Property Built

Built

Year Built: 1946