Skip to content

160 White Oak TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1958

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 15, 2021

Property Information

Block7302
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description1SB1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,000
48%
Improvement Value:$177,500
52%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,652+3.0%
2024$13,249+3.1%
2023$12,846+1.4%
2022$12,670+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,564DeedBook 20210, Page 77870

Property Sale

Sale
$261,000

From:

To:

Sq Ft2,119DeedBook 12567, Page 6142Recorded8/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 1958