Skip to content

152 White Oak TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1942

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block7302
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,000
49%
Improvement Value:$167,800
51%
Total Assessment$328,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,261+3.0%
2024$12,869+5.2%
2023$12,228+1.4%
2022$12,057+5.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$620,000

To:

DeedBook 20250, Page 34376

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,702DeedBook 20210, Page 44250Recorded4/9/2021

Property Built

Built

Year Built: 1942