Skip to content

18 Bridge StreetBelleville, NJ 07109

Built 1887

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Apr 17, 2024

Property Information

Block7402
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description1.5SF2G 3FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,637
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,200
26%
Improvement Value:$373,000
74%
Total Assessment$503,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,294+3.0%
2024$19,695+34.4%
2023$14,657+1.4%
2022$14,453+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000

To:

Sq Ft2,637DeedBook 20240, Page 26890

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,637DeedBook 20221, Page 4163Recorded12/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1887