Skip to content

31 Dow StreetBelleville, NJ 07109

Built 1892

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2008

Property Information

Block7402
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,006
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,800
30%
Improvement Value:$192,100
70%
Total Assessment$272,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,006+3.0%
2024$10,681+3.1%
2023$10,357+1.4%
2022$10,215+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1892