Skip to content

21-23 Dow StreetBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 11, 2006

Property Information

Block7402
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class47
Description2SB 4FAM
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,924
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$117,200
23%
Improvement Value:$401,200
77%
Total Assessment$518,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,907+3.0%
2024$20,290+3.1%
2023$19,673+1.4%
2022$19,404+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,924DeedBook 6293, Page 608

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5888, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1955