Skip to content

9 Clark TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Apr 22, 2019

Property Information

Block7402
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SB1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,528
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,800
39%
Improvement Value:$179,700
61%
Total Assessment$293,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,837+3.0%
2024$11,488+3.1%
2023$11,138+1.4%
2022$10,986+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,528DeedBook 20190, Page 41631

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12155, Page 8904

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12020, Page 7599

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 6179, Page 912

Property Built

Built

Year Built: 1955